Digitalizace a udržitelnost
25. 6. 2024 2024-08-29 12:30Digitalizace a udržitelnost
Digitalizace a udržitelnost
Digitalizace a udržitelnost
Stavebnictví bylo donedávna považováno za jeden z nejkonzervativnějších technických oborů s malou mírou zavádění digitálních inovací a relativně nízkou produktivitou a efektivitou oproti ostatním odvětvím. Současná doba však přináší řadu nových požadavků a výzev, které není možné řešit tradičními metodami.
Do popředí se tak dostávají nové technologie a postupy, zejména v oblasti digitalizace, umělé inteligence anebo strojového učení, které přispívají ke zvyšování efektivity a zavádění inovací do procesů ve stavebnictví v rámci hodnotového řetězce, tj. od výroby stavebních materiálů přes návrh, realizaci, užívání a provozování stavby až po její likvidaci. Digitalizace ve stavebnictví mimo jiné přinese požadované úspory energií, emisí škodlivin i nákladů, zvýšenou kvalitu nebo bezpečnost.
(zdroj: ČVUT).
Zajímavá čísla přináší výzkum společnosti PlanRadar, který proběhl v září 2023 v 15 zemích světa za účasti více než 1300 účastníků. 97 % účastníků průzkumu ve své společnosti očekává nárůst investic do digitalizace během příštích tří let. Pozitivní zprávou je, že tuzemští profesionálové patří v tomto směru mezi největší optimisty. Respondenti 8 z celkem 15 zemí včetně České republiky předpokládají, že jejich firmy zvýší investice do digitalizace převážně v rozsahu 5 až 10 %. Největší investice se mají týkat softwaru pro řízení stavebních projektů.
Míra očekávaného růstu se mezi analyzovanými zeměmi liší. Největší podíl respondentů (29 %) odhaduje zvýšení investic mezi 5 až 10 %. Avšak nezanedbatelné množství odborníků předpokládá ještě výraznější pokrok: 22 % dotazovaných v České republice predikuje vzestup investic o 11 až 30 %, zatímco téměř čtvrtina (24 %) přes 31 %.
Tyto investice budou podle výsledků průzkumu mířit hlavně do softwaru a platforem, které usnadňují řízení staveb a nemovitostí, což konkrétně v České republice potvrdilo 68 % dotázaných. Druhou nejsilnější oblast by měly tvořit investice do digitálních řešení, která podporují energetickou účinnost a obnovitelné energie. Nárůst u nich v tuzemsku očekává rovněž 68 % respondentů. Čím dál větší pozornost si také získává metoda BIM modelování, do které předpokládá investici 60 % místních respondentů.
(zdroj: PlanRadar)
Udržitelný rozvoj proto nebere v potaz pouze ekonomický růst, ale i společenské hodnoty a přírodní bohatství. Ústřední otázkou proto je jak uchovat kvalitu života a zajistit potřeby současných generací, aniž by bylo ohroženo naplnění potřeb budoucích generací a jiných lidí. Stojí na pochopení, že sociální, environmentální a ekonomický pilíř společnosti jsou úzce propojeny a že nelze jeden z nich upřednostnit na úkor ostatních.
(zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR)